Logotype

MAG Interactive samarbetar med tv-programmet Vem kan slå Anja och Foppa

Nya Quizkampen lanserar åtta specialquiz där spelare får tävla mot sportprofilerna Anja Pärson och Peter “Foppa” Forsberg i ett unikt samarbete med det populära programmet Vem kan slå Anja och Foppa.

Stockholm, Sverige - 19 oktober 2020 - MAG Interactive kan idag utannonsera ett unikt samarbete mellan Nya Quizkampen och Kanal 5-tv-programmet Vem kan slå Anja och Foppa.

Under programmets tredje säsong kommer åtta specialquiz släppas i Nya Quizkampen där användarna kommer kunna spela mot sportprofilerna Anja Pärson och Peter “Foppa” Forsberg. Frågekategorierna i dessa quiz är en blandning av allmän triviakunskap, historia och Anja Pärson- och Peter Forsbergs expertområden, skidåkning och ishockey.

“Vi är väldigt glada och stolta över detta samarbete med Kanal 5 och Vem kan slå Anja och Foppa,” säger Pär Hedelund, Product Lead på Nya Quizkampen. “Vi tror att det erbjuder ett stort mervärde för våra spelare och programmets tittare att själva få chansen att tävla mot dessa två legendariska idrottare.”

Det första quizzet - alpin skidåkning - kommer kunna spelas i Nya Quizkampen från och med den 25 oktober då säsong tre av Vem kan slå Anja och Foppa har premiär på Discoverys streamingtjänst Dplay.

“Nya Quizkampen passar riktigt bra ihop med Vem kan slå Anja och Foppa och det här är innehåll som vi tror att våra spelare kommer att uppskatta. Samarbetet ligger helt i linje med vårt mål att göra Nya Quizkampen till världens bästa triviaupplevelse för mobilen. Det visar på ett nyskapande sätt hur interaktivt innehåll kan kombineras med mer klassisk underhållning,” säger Daniel Hasselberg, VD på MAG Interactive.

Programmet Vem kan slå Anja och Foppa har sänts i Kanal 5 sedan 2018 och är en av kanalens största succéer. I programmet tävlar Sveriges bästa idrottsprofiler i olika grenar mot Anja Pärson och Peter Forsberg. I årets säsong utmanas de bland annat av skidlegendaren Ingemar Stenmark och världsmästaren i längdskidåkning Frida Karlsson.

Vem kan slå Anja och Foppa säsong tre finns tillgängligt från den 25 oktober på Dplay och har premiär på Kanal 5 söndagen den 8 november.